Legislatíva v oblasti UAV alebo ako (ne)lietať s dronmi na Slovensku v roku 2019

02.11.2019 Matej Golis
Milí naši dronosti. Po takmer troch rokoch vám prinášame aktualizovaný článok na tému legislatíva v oblasti UAV alebo ako (ne)lietať s dronmi na Slovensku. Dopravný úrad po dohode s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky vydal dňa 30.10.2019 rozhodnutie č. 1/2019, ktorým nám všetkým určuje a vysvetľuje ako a za akých podmienok je možné vykonanie letu bezpilotným lietadlom (ďalej drony) vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky. Toto rozhodnutie bude platné od 15.11.2019.

smartwear.sk_.jpeg123.jpg

Model DJI Mavic 2 Enterprise Dual je kompaktný dron vybavený duálnou kamerou so vstavaným Flir termálnym snímačom a s 1 / 2.3 "CMOS čipom, ktorý umožňuje fotografovať v rozlíšení 12 Mpix a nahrávať video v 4K (30fps). Teno model je u nás vystavený, tak sa pokojne zastavte a môžete si ho vyskúšať.

Nechceme tu písať nejaký podrobný článok a vypisovať, prepisovať citácie z rozhodnutia. Len Vám chcem tak ľudský a bežnou rečou napísať, že lietanie s dronmi na Slovensku bude o pár dní na tom oveľa lepšie.

Ako to teda je? Rozdelenie na skupinu A a B

Po novom budem my ako dronisti rozdelený do dvoch kategórii -  A a B. Kategória A bude väčšina z vás. Ľudia, ktorý chcú dron využívať len na bežné lietanie, pre svoje vlastné potreby a dané fotografie, video nebudú využívať na komerčné využitie. Teda nebudete získavať finančnú odmenu za vykonanie leteckých prac. Pre kategóriu A nie je potrebné mať žiadne povolenie od Dopravného úradu, ale bude nutné dodržiavať následovné.

  1. Nemôžu byť prelietavané zhromaždiská ľudí, ktoré nemajú nič spoločné s vašim letom.
  2. Udržovať neustály očný kontakt s modelom - nelietať na veľké vzdialenosti. Prosíme myslíte na to a dodržiavajte to. Bežne sa s stretávame s tým, že úplný začiatočník lieta aj na 1 kilometer, čo je veľmi nebezpečné. Nikdy neviete čo sa môže nachádzať v danom vzdušnom priestore na tak veľkú vzdialenosť. Vy ako osoba, ktorá riadi dron nesiete plnú zodpovednosť za let. Vždy musíte dať prednosť iným lietadlám a zariadeniam (balón, rogalo a pod.), ktoré sa nachádzajú vo vzdušnom priestore, v ktorom lietate. To platí aj pre iný dron. Pokiaľ budete lietať a uvidíte, že vo vašej blízkosti lieta iný pilot, tak prosíme stiahnite váš model na zem. Druhý pilot nemusí o vás vedieť a môžete dôjsť k neštatiu. Prípadne si spoločne všetko odkomunikujte a dohodnite. Určite Vám odporúčame si dron značky DJI poistiť cez službu DJI Care. Neviete čo je služba DJICARE? Náš kolega to vysvetlil vo videu na Mavic2Pro. Čas máte nastavený, stačí kliknúť na tento odkaz. 3.Zákaz lietať v prostredí, ktoré je náchylné na hluk. Na území Slovenskej republiky sú prostredia s faunou citlivou na hluk z leteckej prevádzky a sú aj zaznamenané. Ide najmä o národné parky. Odporúčame si zadovážiť leteckú mapu a mať ju vždy pri sebe. Sú aj rôzne online riešenia a aplikácie, ale nie vždy musíte mať prístup na internet.

mapka-smartwear_SK.gif

Zobrazenie priestoru s faunou citlivou na hluk - Vysoké Tatry | Priestor je na leteckej mape zaznamenaný prerušovanou červenou čiarou. Drony sú rozdelené podľa vzletovej hmotnosti Kategória C0 (Ryze Tech Tello)

Diaľkovo riadené lietadlo alebo model lietadla s maximálnou vzletovou hmotnosťou, ktorá neprekračuje 250 g. Do tejto kategórie zapadá napríklad model Ryze Tech Tello.

Platí, že:

Nemôžu byť prelietavané zhromaždiská ľudí, ktoré nemajú nič spoločné s vašim letom. V riadenom vzdušnom priestore (CTR) sa môže lietať max. do výšky 30 m nad zemským povrchom a 3,7 km (2 NM) od vztažného bodu letiska (ARP). V režime aktívneho sledovania (napríklad funkcia Active Track od DJI) sa môže lietať maximálne vo výške 30 m nad úrovňou zeme a podmienkou je aj to, že musíte mať možnosť kedykoľvek prevziať alebo ukončiť tento automatický let. To funkcia Active Track od DJI umožňuje. Vždy majte v ruke ovládač aby ste mohli let ukončiť, prebrať na manuál. Žiaľ žiaden model od DJI s touto hmotnosťou funkciu aktívneho sledovania neobsahuje. Kategória C1 (DJI Mavic Air, DJI Mavic Mini)

Vzletová hmotnosť, ktorá je väčšia ako 250 g a neprekračuje 900 g. Do tejto kategórie zapadá model DJI Mavic Air a novinka DJI Mavic Mini.

Platí, že:

Nemôžu byť prelietavané zhromaždiská ľudí a osoby, ktoré nemajú nič spoločné s vašim letom. Nemôže sa lietať v zastavaných oblastiach - mesto, dediny, domy, stavby, obydlia. V riadenom vzdušnom priestore (CTR) sa môže lietať max. do výšky 30 m nad zemským povrchom a 3,7 km (2 NM) od vztažného bodu letiska (ARP). V režime aktívneho sledovania (napríklad funkcia Active Track od DJI) sa môže lietať maximálne vo výške 30 m nad úrovňou zeme a podmienkou je aj to, že musíte mať možnosť kedykoľvek prevziať alebo ukončiť tento automatický let. To funkcia Active Track od DJI umožňuje. Vždy majte v ruke ovládač aby ste mohli let ukončiť, prebrať na manuál. Kategória C2 (Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom)

Vzletová hmotnosť, ktorá je väčšia ako 900 g a neprekračuje hmotnosť väčšiu ako 4 kg. Do tejto kategórie zapadá model Mavic Pro, Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom, DJI Phantom 4 Pro, Inspire 2 a ďalšie.

Nemôžu byť prelietavané zhromaždiská ľudí a osoby, ktoré nemajú nič spoločné s vašim letom. Minimálna vzdialenosť je 50 m. Nemôže sa lietať v zastavaných oblastiach - mesto, dediny, domy, stavby, obydlia. V riadenom vzdušnom priestore (CTR) sa môže lietať max. do výšky 30 m nad zemským povrchom a 3,7 km (2 NM) od vztažného bodu letiska (ARP). V režime aktívneho sledovania (napríklad funkcia Active Track od DJI) sa môže lietať maximálne vo výške 30 m nad úrovňou zeme a podmienkou je aj to, že musíte mať možnosť kedykoľvek prevziať alebo ukončiť tento automatický let. To funkcia Active Track od DJI umožňuje. Vždy majte v ruke ovládač aby ste mohli let ukončiť prebrať na manuál. Žiaľ žiaden model od DJI s touto hmotnosťou funkciu aktívneho sledovania neobsahuje.

Pozrite si ukážku funkcie Active Track. Čas máte nastavený. Stačí kliknúť na play.

Kategória C3

Vzletová hmotnosť, ktorá je väčšia ako 4 kg a neprekračuje 25 kg a s typickým rozmerom menej ako 3 m.

Nemôžu byť prelietavané zhromaždiská ľudí a osoby, ktoré nemajú nič spoločné s vašim letom. Minimálna vzdialenosť je 50 m. Nemôže sa lietať v zastavaných oblastiach - mesto, dediny, domy, stavby, obydlia. V riadenom vzdušnom priestore (CTR) sa môže lietať max. do výšky 30 m nad zemským povrchom a 5,6 km (2 NM) od vztažného bodu letiska (ARP). V režime aktívneho sledovania (napríklad funkcia Active Track od DJI) sa môže lietať maximálne vo výške 30 m nad úrovňou zeme a podmienkou je aj to, že musíte mať možnosť kedykoľvek prevziať alebo ukončiť tento automatický let. To funkcia Active Track od DJI umožňuje. Vždy majte v ruke ovládač aby ste mohli let ukončiť prebrať na manuál. Kategória C4

Model lietadla s maximálnou vzletovou hmotnosťou, ktorá je väčšia ako 4 kg a neprekračuje 25 kg.

Nemôžu byť prelietavané zhromaždiská ľudí a osoby, ktoré nemajú nič spoločné s vašim letom. Minimálna vzdialenosť je 50 m. Nemôže sa lietať v zastavaných oblastiach - mesto, dediny, domy, stavby, obydlia. V riadenom vzdušnom priestore (CTR) sa môže lietať max. do výšky 30 m nad zemským povrchom a 5,6 km (2 NM) od vztažného bodu letiska (ARP). V režime aktívneho sledovania (napríklad funkcia Active Track od DJI) sa môže lietať maximálne vo výške 30 m nad úrovňou zeme a podmienkou je aj to, že musíte mať možnosť kedykoľvek prevziať alebo ukončiť tento automatický let. To funkcia Active Track od DJI umožňuje. Vždy majte v ruke ovládač aby ste mohli let ukončiť prebrať na manuál.

Vyššie je základne info ku kategórii A, čiže lietanie dronom pre bežného človeka, ktorý chce dron využívať len na bežné lietanie, pre svoje vlastné potreby a dané fotografie. Zachytený obsah nebude využívať na komerčné využitie. Teda nebudete získavať finančnú odmenu za vykonanie leteckých prác.

Ukážka leteckej mapy. Je u nás rozbalená, tak pokojne dobehnite obzrieť. Kategória B - využívanie dronov na komerčné účely

Kategóriou B sú dronosti, ktorý využívajú svoje drony na komerčné využitie. Teda vytvárajú obsah, ktorý je za finančnú odmenu poskytovaný ďalším subjektom. Tu máme drobný poznatok. Vieme, že veľa z vás používa drony na natáčanie svadieb a potrebuje len pár záberov na kostol, pár v prírode, sálu. Hlavný problém je v tom, že daný úkon robíte za finančnú odmenu, teda fakturujete službu. Vtedy spadáte do kategórie B a je potrebné získať a spĺňať nariadenie od Dopravného úradu. Pokiaľ chcete dron využívať na letecké práce (zárobkovú činnosť), tak je potrebné získať:

Preukaz pilota na diaľku (Teoretické a praktické preskúšanie pilota/operátora na Dopravnom úrade. Praktická skúška pozostáva zo skúšky z čítania leteckej mapy. Na skúšku potrebujete aj dron, ktorý je registrovaný na Dopravom úrade a obsahuje poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla. U nás si model s danými parametrami viete zapožičať - DJI Mavic 2 Pro - Registrovaný na Dopravnom úrade.) Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla (cca 350€ rok) Zaevidovanie UAV na Dopravnom úrade (musíte predložiť doklad o kúpe, kde je viditeľné výrobné číslo zariadenia a tiež je potrebné predložiť kópiu zmluvy o poistení) Viac info. Prevádzková príručka (V nej je popísané a vysvetlené ako a za akých podmienok daný subjekt vykonáva letecké práce. Jednoducho príručka s postupom. Naša spoločnosť danou príručkou disponuje.) Na fakturovanie je potrebná viazaná živnosť: Letecké práce - kategória UAV s prevádzkovou hmotnosťou najviac 150kg.

Poplatok za vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác je spoplatnený sumou 600,- EUR (položka 91 m), evidencia zatiaľ nie je spoplatnená. Lietanie je ovplyvnené aj tým v akom vzdušnom priestore sa nachádzate. Novinkou je to, že je možné lietať aj v noci, ale model je potrebné vybaviť osvetlením, ideál pre Mavic 2 Enterprise Dual, a oznámiť a získať povolenie od Dopravného úradu. Pri lete v riadenom vzdušnom priestore (CTR) nebude potrebné komunikovať s riadiacou vežou cez vysielačku, ale komunikácia bude možná aj cez bežný smartfón. Na povolenia vzletu bude potrebná žiadosť (email) a tel. komunikácia.

Pre obe kategóriu A a B platia všeobecné pravidlá od Dopravného úradu, ale po novom v týchto pravidlách nastalo niekoľko zmien. Je potrebné dodržiavať max. výšku 120 m v neriadenom vzdušnom priestore (mimo letísk - trieda G). Táto výška sa ráta od najvyššej prekážky v okruhu 30 metrov od bezpilotného lietadla. To znamená, keď bude pod dronom objekt, ktorý má výšku 50 m, tak max. povolená výška dronu môže byť 170 m. V praxi sa to bude trocha ťažšie vyratávať a dodržiavať, tak odporúčame stále sa držať 120 m, respektíve nastaviť si cez aplikáciu DJI GO, DJI GO4, DJI Pilot max. letovú výšku 120 metrov a budete mať o starosť menej. Model vás nepustí do vyššej výšky ako 120 m. Toto nastavenie platí len pre drony značky DJI.

Dodržiavanie max. letovej výšky 120 metrov neplatí pri lete v okrsku neriadeného letiska (ATZ). Ide o malé športové letiská. Jednoducho ak všetko oznámite prevádzkovateľovi takéhoto letiska a ten vám všetko správne vysvetlí a povolí, tak sa môžete dostať do vyššej výšky - max cca 1,2192 m.n.m.

Všetky informácie si môžete podrobne naštudovať na tomto odkaze. Článok sme sa snažili pripraviť v čo najkratšom čase. Pokiaľ nájdete nejakú nezrovnalosť, pokojne nám napíšte. Ďakujeme. Ak máte nejaké otázky, tak sa pokojne pýtajte cez mail info@smartwear.sk alebo dobehnite osobne :-)

Momentálne testujeme dron DJI PHANTOM 4 RTK a D-RTK 2 BASE MOBILE STATION. Ak. máte čas, tak dobehnite omrknúť túto mašinku ?

Zdroj: letectvo.nsat.sk

image

Matej Golis

Autorove príspevky (32)

Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na golis@smartwear.sk :-)

image

Doprava zdarma

Pri objednávkach nad 100 €
image

Bezpečný nákup

Vaše dáta sú u nás v bezpečí
image

Rychle dodanie

Dodanie tovaru už do 24 hod.
image

Online platby

Poskytujeme pozáručnú opravu na DJI
image

Niečo pre Vás máme

Prihláste sa do newsletteru a získajte informácie a jedinečných akciách a novinkách.

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na účey odoberania newslettra.